صفحات

Loading...

۱۳۹۱ تیر ۱۵, پنجشنبه

نامه سرگشاده به فعالین بیمرز در ارتباط با حوادث سی خرداد

ثریا شهابیدوستان، رفقای عزیز!
تعدادی از شما در برنامه ای در حمایت از زندانیان سیاسی شرکت کردید که فیلم یوتیوب آن پخش شد و بعلاوه اطلاعیه ای هم در مورد آن بنام بیمرز، منتشر شد.


در این برنامه تعدادی از شرکت کنندگان به طرفداران رضا پهلوی به این خاطر که عکس او را در دست داشتند، اعتراض کرده و خواهان جمع کردن عکسها از برنامه شدند. متعاقب این مسئله، اطلاعیه ای بنام شما صادر شده است که در آن با فحاشی، "افشاگری" و نام بردن از یکی از شرکت کنندگان، تهدید کرده اید که در اینگونه موارد از این پس از پلیس سوئد برای رعایت موازین برنامه، کمک خواهید گرفت.

من، بعنوان یکی از همسنگران شما، که سهمی در تشکیل و فعالیت های بیمرز داشته ام، و تردید ندارم که تعداد بیشتری همچون من، با تاسف و تعجب این واقعه را نظاره گر بودیم. نمایش یوتیوب و متعاقبا اطلاعیه شما و تعداد دیگری از شرکت کنندگان، بسیاری را مبهوت کرد.

اگر مراسم از پيش به اطلاع همگان نرسانده كه مقررات و موازين آن چي است، و علنا و رو به بیرون اعلام نشده است که از جمله كسي نمي تواند عكس رهبر سياسي خود را بیآورد، چگونه ابتدا به ساکن در محل چنین مقرراتی تدوین میشود؟ شاید بسیاری اگر از پیش میدانستند مقررات چی است در این مراسم شرکت نمی کردند و بسیاری دیگر شرکت میکردند! شاید و شاید و...
نمی توان در هرلحظه که برگزار کنندگان یک آکسیون و مراسم علنی و عمومی، اوضاع بر روفق مرادشان بنود، ابتدا به ساکن و راسا مقررات تدوین کنند و خود هم بخواهند آن را به اجرا درآورند. و پس از براه افتادن صحنه های شنیع کشمکش برسر عکس و پلاکارد، اطلاعیه صادر کنند، نام افراد را اعلام کنند، و خط و نشان بکشید که "در صورت تکرار" از پلیس سوئد کمک گرفته خواهد شد!

از ابن كارها همان كساني كه مردم را زنداني سياسي كرده اند سود ميبرند. مردمی که برای دفاع از زندانیان سیاسی گرد آمده بودند، نمی بایست در دام چنین رفتار غیردمکراتیک و غیرمتمدنانه ای می افتادند. باید از خود پرسید پس از این ماجرا، چرا در آینده مردم باید در چنین گردهمایی هایی شرکت کنند! وقتی که می بینند که ابتدایی ترین موازین برپایی یک اجتماع اعتراضی مترقی و متمدن به این سادگی نقض میشود.

اگر توازن سياسي جايي به ضرر شما است، راه تغيير أن كار بيشتر و جمع آوري نيروي بيشتر حول سياست ها و آرمانهاي خود است، نه امر و نهي و بكنيد و نكنيد هاي خودسرانه. این كار هيچ نيروي انقلابي، مترقي و متمدنی، و از جمله سنت و فرهنگ فعالين بيمرز نيست.

از صمیم قلب متاسفم که سیمای خوش نام، متمدن، انقلابی و رادیکال بیمرز با این حرکت خدشه دار شد.

امیدوارم که هنوز این ظرفیت وجود داشته باشد که بر این حرکت غلط، با شجاعت خط بطلان کشید و اعلام کرد که بنام بیمروز دیگر هزگز چنین خطایی تکرار نخواهد شد.

با احترام
ثریا شهابی
۳ ژوئن ۲۰۱۲

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

دیدگاه شما :